YUKARI
Image Alt

Kanada

Kanada'da Lise Eğitimi

Hayatına erken yaşta, güvenli bir ülkede, kaliteli eğitim alarak yön vermek isteyenlerin tercihi Kanada…
Dünyanın en güvenli ve en yaşanabilir ülkelerinden seçilen Kanada; erken yaşta yurtdışında eğitim almak isteyenler için en doğru adres olacaktır. Sıcak, samimi ve güvenilir insanlarla dolu olan ülke genç yaşta yurtdışına çıkacak ve ailesinden uzak yaşayanlar için yepyeni bir yuva olacaktır. Din, dil, ırk, cinsiyet ayrımcılığının en az olduğu ülkelerin başında gelen Kanada’da eğitime verilen önem çok yüksektir. Kanada; dünya sıralamasından en eğitimli ülkelerin başında gelmektedir. Bu ülkede öğretmen olabilmek için üniversiteden sonra 2-3 yıl süren özel bir eğitim alınmaktadır. Liseyi Kanada’da okuyan bir öğrenci kendini her yönden geliştirme, ilgi alanlarını keşfetme imkanı bulmakta ve liseden dünya çapında geçerliliği olan bir diplomayla mezun olmaktadır.

Kanada’da Eğitim Sistemi:

Kanada’da temel eğitim 12 yıl sürmektedir. Kanada eyalet sistemiyle yönetilen bir ülke olduğundan dolayı her okul içerisinde bulunduğu eyaletlerin kanunlarıyla yönetilmektedir. Ülkede eyaletlerin ortaya çıkardığı 10 ayrı eğitim sistemi bulunmaktadır. Her bir sistemin kendi içerisinde oldukça olumlu özellikleri vardır. Eğitim sistemi konusunda oldukça zengin olan ülkede özgür düşünce ortamı oluşturmak her şeyin başında gelmektedir.

Her eyaletin ilkokul, orta okul ve lise eğitiminden sorumlu kendi Milli Eğitim Bakanı bulunmaktadır. Sistemler; bakanlıklar ve uzmanlar tarafından, bölge insanının istek ve ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Ülkede özel ve devlet okulları bulunmaktadır. Okullar devlet tarafından sıkı bir şekilde denetlenmektedir. Uluslararası öğrenciler devlet okullarına da kayıt yaptırabilir. Özel okullarda ilk, orta ve lise eğitimi alınır. Bazı özel okullar sadece yabancı öğrenci almaktadır.

Devlet Liseleri

Kanada’da devlet liselerinin eğitim kalitesi oldukça yüksektir. Öğrenciler matematik, fen bilimleri, edebiyat… gibi zorunlu derslerin yanı sıra ilgi alanlarına göre seçmeli dersler de almaktadır. Bilişim teknolojilerinden modaya kadar pek çok alanda seçmeli dersler açılmaktadır. Bu sayede öğrenci ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfeder.

Devlet okulları uluslararası öğrenciler için her yıl belli sayıda kontenjan açmaktadır. Öğrencilerin belirli bir İngilizce yeterliliğe sahip olması tercih sebebidir. Kimi devlet liseleri başlangıç seviyesinde İngilizcesi olan öğrencileri de kabul edebilmektedir. Bu öğrenciler verilen hazırlık eğitimi sonrasında lise 1’inci sınıfa başlayabilmektedir.

Kanada vatandaşları için ücretsiz olan liselere uluslararası öğrenciler bir ücret ödemek zorundadır. Okulların yıllık eğitim ücretleri değişmektedir. Okulların çoğu, öğrencilere konaklama imkanı da sunmaktadır. Kanada’da eğitimin en büyük artılarından biri de ülkede Fransızca ve İngilizce konuşulmasıdır. İsteyen öğrenci Fransızca eğitim veren bir liseye devam edebilir. İngilizce liseye devam eden öğrenci de ülkede yaşarken Fransızca öğrenme imkanına sahip olur.

Özel Liseler

Kanada’da özel ve devlet liseleri arasında eğitim kalitesi açısından uçurum yoktur. Ülkede eğitime büyük önem verilmekte olduğundan her eğitim kurumu devlet ve çeşitli kuruluşlar tarafından titizlikle incelenmektedir. Bu sebeple eğitim kurumları arasından bir standart tutturulabilmiştir.

Özel okullar devlet okullarına kıyasla fiziki olarak daha yüksek standartlara sahiptir. Şehirden uzakta büyük alanlara kurulmuş olmaları, öğrencilere kampüs yaşantısı sunmaları ve aktivite olanaklarıyla uluslararası öğrenciler için iyi bir alternatiftir. Öğrenciler şehirden uzakta konumlanan bu okullarda sosyal ve sportif aktivitelerle ilgilenebilir, zamanlarını sıkılmadan geçirebilirler.

You don't have permission to register
WhatsApp'tan Yaz!