YUKARI
Image Alt

İngiltere

İngiltere'de Lise Eğitimi

Dünyanın en saygın üniversitelerinde eğitim almanın yolu başarılı bir lise hayatından geçiyor. İngiltere kaliteli eğitim sistemiyle lise öğrencilerine başarılı bir geleceğin garantisini veriyor.
İngiltere eğitim sisteminin kalitesiyle gençlere başarılı bir gelecek vadediyor. İngiliz liselerinden mezun olan gençler; kaliteli bir eğitim, iyi bir İngilizce, doğru yönlendirmeler ve dünya çapında geçerli diplomalar ile dünyanın en saygın üniversitelerinin kapılarını aralıyor.

İngiliz Eğitim Sistemi

İngiltere’de zorunlu eğitim 5 yaşında başlar ve 11 yıl boyunca devam eder. İngiliz eğitim sisteminde; 11-13 yaş arası öğrenciler (7, 8 ve 9. sınıflar) ülkemizdeki orta okula benzeyen ‘Secondary School’larda eğitim alırlar. 14-15 yaşlarındaki öğrenciler (10 ve 11. sınıflar) ise ‘Secondary School Graduation’ dönemine geçerler. 16-17 yaşlarında (12 ve 13. Sınıflar) A Level öğrencisi olarak okurlar ve ardından üniversiteye adım atarlar.

Liseden mezun olan gençler GSCE(General Certificate of Secondary Education) adlı bir yeterlilik belgesi alır. Bu belge ülkemizdeki lise diplomasıyla eşdeğerdir. GSCE belgesini alan gençler eğitim hayatına üniversite ile devam etmek isterlerse A Level adı verilen aşamaya başlar. A Level adı verilen aşama 2 yıl sürmektedir. Öğrenci bu yılı da okuduktan sonra, A-Level sınavlarına girerek, 3 sene sürecek olan lisans/üniversite hayatına başlar.

İngiltere’de 4 farklı lise, buna bağlı olarak da 4 farklı lise diploması vardır.

Özel Lise Hazırlık Okulları: Prep Schools olarak bilinen Özel Lise Hazırlık Okulları özel kurumların yönetiminde olmasına rağmen devlet tarafından denetlenmektedir. Bu şekilde farklı liseler arasındaki eğitim kailtesi korunmaktadır. 8-13 yaş arası öğrencilerin liseye yerleşmesi amacıyla kurulmuştur. Yabancı öğrencilere açık okullardır. Genellikle mevcut bir liseye öğrenci yetiştirmek amacıyla kurulur fakat bazıları bağımsız da olabilmektedir. Konaklamalar genellikle lise kampüsün içerisinde olur.

Özel Gündüzlü veya Yatılı Liseler: ‘Independent School’ olarak bilinen Özel Gündüzlü veya yatılı Liseler, İngiliz eğitim sisteminin en önemli ve en başarılı parçasıdır. Özel kurumlara ait okullar olmalarına rağmen hükümet ve çeşitli kurumlar tarafından sıkı bir denetim altındadır. Okullarda az sayıda öğrenci olduğundan başarı oranları çok yüksektir. Yabancı öğrencilere açık okullardır.

Devlet Kolejleri: Sixth Form Colleges olarak da bilinen Devlet Kolejleri İngiliz hükümeri tarafından desteklenmektedir. 16-19 yaş arası öğrencileri kabul eden Devlet Kolejleri yüksek başarı oranlarına sahiptir. Öğrencilerinin büyük çoğunluğu aldıkları kaliteli lise eğitimi sonrası dünyanın en saygın üniversitelerine kabul edilmektedir. Bu sebeple okullar titiz bir şekilde öğrenci seçimi yapmaktadır. Kabul edilecek öğrencilerin parlak bir eğitim hayatına sahip olmaları veya sanat, spor vb. alanlarda yeteneklere sahip olmaları beklenir.

Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri: Bu okullar mali olarak tümüyle İngiliz Hükümeti tarafından desteklenmektedir. 4 lise tipi içerisinde en uygun fiyatlı olandır. Bu okullar sadece Avrupa Birliği üye ülkelerin öğrencilerini kabul etmektedir. Türkiye’den öğrenciler bu okullara başvuramazlar.

Başvuru Koşulları ve Gerekli Belgeler

  • Transkript ya da mezuniyet belgesi
  • Öğretmenleri tarafından yazılmış 2 adet akademik referans mektubu
  • Öğrenci tarafından yazılacak ‘motivation letter’ Öğrenci yazacağı bu mektupta; İngiltere’de okuma isteği, gelecek planları, bugüne kadar ilgi duyduğu alanlar başlıklarda açıklamalarda bulunmalıdır.
  • İngilizce yeterlilik belgesi. (İngilizce eğitim aldığı okuldan alınacak belge ya da TOEFL/IELTS skoru) Öğrencinin İngilizcesi yeterli değilse öğrenci hazırlık programına katılır.
You don't have permission to register
WhatsApp'tan Yaz!